Cytat z Wikipedii o rodzajach odzieży termoaktywnej
Bieliznę termoaktywną dzieli się zwykle pod kątem tego jaki zapewnia ona komfort cieplny, gdyby zastosować ją bez pozostałych warstw ubraniowych. Zwykle czym większy komfort, tym jest ona grubsza i jednocześnie tym gorzej odprowadza wilgoć:
bielizna cienka - nie zapewnia sama prawie żadnego komfortu cieplnego, za to najlepiej odprowadza wilgoć - zalecana jest do intensywnego wysiłku fizycznego
bielizna średnia - zapewnia umiarkowany komfort i jednocześnie umiarkowanie dobrze odprowadza wilgoć
bielizna gruba - zapewnia dość duży komfort cieplny, ale słabo odprowadza wilgoć, dlatego stosuje się ją w sytuacjach wymagających pozostawania długo w nieruchomej pozycji - szyje się z niej np. specjalistyczne, wysokogórskie, jednoczęściowe piżamy.
Oprócz tego niektóre rodzaje bielizny termoaktywnej zapewniają też, pewną minimalną ochronę od wiatru oraz ochronę antybakteryjną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielizna_termoaktywna
Zadania odzieży termoaktywnej
Termoaktywna odzież ma odprowadzać wilgoć ale zatrzymywać ciepło, jednak nie ma idealnego rozwiązania tej kwestii dlatego mamy na rynku kilka różnych materiałów, które mają różny stosunek termoizolacji oraz odprowadzania wilgoci. Dla sportów zimowych takie ubranie powinno być bardziej termoizolacyjne niż dla sportów letnich.
Różne włókna i materiały mają różne właściwości pod tym kątem i są tak dobierane aby dany zestaw nadawał się do konkretnego użytkowania.
Jak ubrać się do sportów zimowych?
Uprawianie sportów zimą może sprawiać sporo frajdy, jednak przy złym ubiorze cała przyjemność znika. Dlatego warto kupić odzież termo aktywną, której właściwości pozwolą nam dłużej cieszyć się aktywnością bez przemarzania i pocenia się.
Co prawda takie zestawy są dość drogie, więc warto na początek kupić na przykład koszulkę a dopiero po jej przetestowaniu cały zestaw. W ten sposób nie wydamy od razu dużo pieniędzy i będziemy mogli stwierdzić czy tak ubiór nam odpowiada.