Jak nie zniszczyć architektury termodernizacją
Styl secesyjny - takie kamienice naprawdę robią wrażenie. W polskich miastach jest ich sporo i stanowią często atrakcję turystyczną. Jednak wiele z takich kamienic wymaga remontu. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że wewnątrz mieszkają ludzie i konieczne jest doprowadzenie tego typu nieruchomości do współczesnych standardów. Jednym z problemów jest tutaj termodernizacja. Niestety - parę budynków padło już ofiarą styropianu. A naprawdę można zachować fasadę, lub odtworzyć ją za pomocą sztukaterii zewnętrznych. Takie budynki mają swój charakterystyczny styl, który stanowi o ich uroku i wartości zabytkowej, naprawdę zbrodnią jest niszczenie tej unikalności. Warto również zrozumieć potrzeby mieszkańców - chcą przecież żyć w ciepłych mieszkaniach i nie mają zamiaru płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Naprawdę warto przeprowadzić renowację z głową i zamiast pozbywać się pięknych fasad, wyremontować je.
O gzymsach - z Wikipedii
Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.
Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie.
Dziś wykonuje się w budownictwie gzymsy o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych.
Podział gzymsów:
1. Zewnętrzne, wśród których wyróżnia się:
- główne (koronujące, wieńczące) ? wieńczą ścianę budowli,
- cokołowe ? oddzielają cokół od lica muru,
- działowe (międzypiętrowe) ? dzielą płaszczyznę ściany podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji,
- nadokienne ? gzymsy przerywane, znajdujące się nad otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
- podokienne ? gzymsy ciągłe, przebiegające pod wszystkimi oknami danej kondygnacji,
- parapetowe ? gzymsy przerywane, znajdujące się pod otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
- naddrzwiowe (nadportalowe) ? znajdujące się nad otworami drzwiowymi, oraz
2. Wewnętrzne, które zdobią ściany, kominki, piece i sprzęty.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms
Z czego są sztukaterie
Oprócz miejsca zastosowania, można podzielić sztukaterię wg. typu materiału, z którego jest zrobiona. Obecnie najczęściej jest to gips lub styropian. Gips jest cięższy, trudniejszy w późniejszej obróbce i droższy. Najczęściej stosowany jest na zewnętrznych elementach. Styropian jest lekki, może być bardzo twardy i odporny mechanicznie, łatwo go przykleić i malować. Takie sztukaterie są sporo tańsze, a wcale nie muszą wyglądać tandetnie, zwłaszcza na sufitach. Co prawda, jeżeli zależy nam na odtworzeniu oryginalnych sztukaterii, to zdecydowanie powinniśmy wybrać gips, jednak liczmy się ze znacznie większym kosztem.