Jak dogrzać mieszkanie?

do szerokiej grupy urządzeń różniących się przeznaczeniem, budową i sposobem realizacji przepływu ciepła. Chociaż termin ten kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem, wymienniki ciepła są układami powszechnie spotykanymi ró

Jak dogrzać mieszkanie?

co to jest wymiennik ciepła?

Wymiennik ciepła ? urządzenie, którego główną funkcją jest wymiana ciepła pomiędzy dwoma (lub więcej) płynami. Jest to ogólny termin odnoszący się do szerokiej grupy urządzeń różniących się przeznaczeniem, budową i sposobem realizacji przepływu ciepła.

Chociaż termin ten kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem, wymienniki ciepła są układami powszechnie spotykanymi również w życiu codziennym. Przykładem może być chłodnica samochodowa, podgrzewacz wody lub grzejnik.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a


Atuty nagrzewnicy

Nagrzewnice to bardzo proste w budowie urządzenia, które są obecnie wykorzystywane w wielu dziedzinach. Mogą służyć jako źródło ciepła. Czy i dlaczego warto skorzystać z takiego urządzenia? Pozytywną stroną takiego rozwiązania jest fakt, że nagrzewnice to szybkie generatory nawet dużych ilości ciepła. To sprawia, że można nimi bardzo skutecznie ogrzewać nawet duże powierzchnie. Istnieje także wiele możliwości zasilania nagrzewnicy, a materiał opałowy zależy zwykle od typu konkretnego urządzenia. Niewątpliwie nagrzewnice to także proste w obsłudze urządzenia, dzięki czemu trudniej zepsuć taką maszynę. Prostota budowy jest atutem także z tego względu, że łatwo można naprawić uszkodzoną nagrzewnicę.


Teoria ogrzewania - radiator

Radiator łac. (rozpraszacz ciepła) ? element lub zespół elementów odprowadzających ciepło z układu, z którym się styka, do otoczenia (powietrze, woda itp.). Radiator jest specjalnie ukształtowaną bryłą z metalu (lub jego stopów) dobrze przewodzącego ciepło, o rozwiniętej powierzchni od strony zewnętrznej zazwyczaj w postaci żeber lub prętów, by zmaksymalizować przekazywanie ciepła. Radiatory wykonuje się najczęściej z aluminium lub miedzi i powszechnie są stosowane w elektronice, ze względu na dużą ilość ciepła wydzielaną z niewielkich elementów, co odpowiada ich dużej gęstości mocy.

Dla lepszego przewodzenia ciepła stosuje się dociskanie radiatora do powierzchni wydzielającej ciepło. Korzystnie jest również ewentualną szczelinę wypełnić cienką warstwą pasty termoprzewodzącej ? można zamiennie użyć także taśmy termoprzewodzącej lub kleju termoprzewodzącego. Skuteczność działania radiatora zależy od możliwości swobodnego unoszenia ciepła poprzez konwekcję. Radiator należy tak usytuować, aby utworzyć pionowe kanały działające na zasadzie komina. Dalsze powiększenie skuteczności chłodzenia można zapewnić poprzez wymuszony obieg powietrza za pomocą wentylatora. W przypadku elementów pracujących przy największym obciążeniu cieplnym konieczne jest rozprowadzenie strumienia ciepła w radiatorze za pośrednictwem cieczy np. w formie rurki cieplnej lub chłodzenia cieczą.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Radiator



© 2019 http://www.krakow-mieszkanie24.waw.pl/