Tapicerka skórzana
Auto to z pewnością jeden z naszych ulubionych środków lokomocji. W naszym samochodzie każdy element musi wyglądać ładnie. To właśnie my powinniśmy o to wszystko zadbać, zwłaszcza że skórzana tapicerka jest bardzo droga i po dłuższym czasie użytkowania mogą pojawić się na niej pierwsze poważne oznaki zużycia. Oczywiście powinniśmy od razu działać i nie dopuścić do powstania na niej dziur czy też innych zagłębień To bardzo ważne podejście bowiem tapicerka raz uszkodzona niszczy się dalej.
Tylko właściwy proces odnowy tapicerki skórzanej jest w tym przypadku rozsądnym wyborem. Nie mamy zresztą innego wyjścia możemy co prawda zrobić nową tapicerkę, ale kosztuje nas to fortunę. Właśnie dlatego powinniśmy zainteresować się jej ogólną renowacją. Tego typu proces jest wręcz obowiązkowy jeśli naprawdę chcemy zachować ładnie wyglądającą tapicerkę w samochodzie. Pamiętajmy aby usunąć z niej wszystkie plamy oraz inne niedoskonałości, aby wyglądała ona znowu jak nowa. To właśnie my musimy o to zadbać pamiętajmy, że odnowa tapicerki jest o wiele tańsza.
Z Wiki: Sztuczna skóra
Skaj (skay, derma, dermatoid, eko-skóra, skóra ekologiczna, sztuczna skóra) - materiał będący imitacją skóry naturalnej. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Powierzchnia tego materiału może mieć taką fakturę by przypominała np. skórę zwierzęcą. Skaj stosuje się w pokryciach tapicerskich, głównie ze względu na niższą cenę w porównaniu do prawdziwej skóry, również do wyrobu galanterii, ubrań, okładek książek. Skaj jest nieprzemakalny, co sprawia, że w niektórych zastosowaniach ma przewagę nad skórą naturalną, z drugiej strony zupełnie nie przepuszcza powietrza, co jest wadą np. w siedzeniach samochodowych (powodują silne pocenie).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skaj
Skórzane meble, jak przechowywać. Wikipedia
Zmiany temperatury i wilgotności miejsca przechowywania wpływają na jakość skóry. W przypadku zmniejszenia wilgotności skóra zmniejsza swą powierzchnię (kurczy się), gdy wilgotność się zwiększa skóra staje się bardziej elastyczna, rozciągliwa. Jednoczesna duża wilgotność i wysoka temperatura powoduje pleśnienie skóry. Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych szybciej się utlenia i starzeje, podobnie skóra na którą oddziałuje dwutlenek siarki (np. z dymu paleniska).
Najbardziej odpowiednim miejscem przechowywania wyrobów skórzanych są regały drewniane w miejscu zaciemnionym o temperaturze ok. 5-15 °C i wilgotności względnej powietrza 50-70%. Skóry futerkowe najodpowiedniej są przechowywane w chłodnych miejscach, zabezpieczonych przed pasożytami (molami).
Wyroby skórzane wymagają odpowiedniego konserwowania (czyszczenia, suszenia, pastowania lub szczotkowania, prania).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)