Co musisz wiedzieć o stomatologach?

rzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mik

Co musisz wiedzieć o stomatologach?

Endodoncja w Wikipedii

Endodoncja ? dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endodoncja


Leczenie kanałowe w praktyce

W przypadku głębokich ubytków zęba dentyści często stosują tzw. leczenie kanałowe, które polega na dostaniu się do miazgi zębowej i wyciągnięciu wszystkiego co znajduje się wewnątrz. Każdy ząb ma różną liczbę kanałów, zęby z przodu mają po 1 lub 2, trzonowce i siekacze mają po 3 i więcej.

Zabieg ten jest to skomplikowany, podczas jego wykonywania robi się zdjęcie RTG aby sprawdzić czy kanał został poprawnie wypełniony. Po wypełnieniu kanałów ubytek w szkliwie wypełnia się plombą lub kompozytem, jednak sam ząb jest martwy z racji wyciągnięcia z jego kanałów wszystkich komórek nerwowych.


Częste problemy z zębami. Cytat z Wikipedii

Stłoczenie ? zęby są stłoczone w wyniku zaburzenia stosunku wielkości lub ilości zębów do wielkości łuków zębowych
Szparowatość ? widoczne odstępy między zębami pojawiają się, gdy wielkość zębów jest mniejsza niż wielkość miejsca w łuku zębowym
Zatrzymany ząb ? to prawidłowo wykształcony ząb, który tkwi w łuku zębowym lub poza nim
Brak zawiązków zębowych ? po wypadnięciu zębów mlecznych, nie wyrastają zęby stałe, najczęściej dotyczy to ?dwójek? i ?piątek?.
Wstępnej oceny zgryzu może dokonać stomatolog u dziecka w wieku 2-3 lat (przy pełnym uzębieniu mlecznym). Konsultacje ortodontyczne zalecane są dzieciom w wieku 7-9 lat (pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe), a następnie w wieku 10-12 lat (ostatni etap wymiany zębów mlecznych na stałe). Leczenie wad zgryzu odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych: ruchomych lub stałych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ortodoncja



© 2019 http://www.krakow-mieszkanie24.waw.pl/